Посилання

 
Міністерство молоді та спорту України
 
Донецька обласна державна адміністрація
 

Донецька обласна рада

 

Національний олімпійський комітет України

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
ХК "Донбас"


Аналітична довідка щодо розвитку фізичної культури та спорту в Донецькій області

 

Мережа

У зв’язку з проведенням АТО з 29.07.2014 роботу управління з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації переміщено до міста Слов’янськ, а з 21 жовтня 2014 року – до м. Краматорськ.

У підпорядкуванні управління знаходяться 15 обласних організацій та 5 організацій - на фінансовій підтримці. Усі ці організації пройшли процедуру зміни місцезнаходження і відновили свою діяльність на території області, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, у містах: Краматорськ – 4 організації, Бахмут – 4, Покровськ – 4, Дружківка – 3, Слов’янськ – 2, Маріуполь – 2, Мирноград – 1, Лиман – 1.

У цілому роботу з розвитку фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності в області проводять:

-   школа вищої спортивної майстерності;

-   Донецьке вище училище олімпійського резерву ім. С.Бубки;

-   Донецький регіональний центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт»;

-   Донецький обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» та 14 міських та районних центри (у 2016 році центр було відкрито у Покровську, у 2017 році – у місті Новогродівка);

-   обласний лікарсько-фізкультурний диспансер;

-   обласний центр фізкультурно-оздоровчої роботи;

-   55 дитячо-юнацьких спортивних шкіл;

-   2 обласних фізкультурно-спортивних товариства: ДОО ВФСТ «Колос» та ДОО ФСТ «Україна»;

-   Донецьке обласне відділення (філія) Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України;

-   відділення НОК України в Донецькій області;

-   67 федерацій, з них 25 з олімпійських та 42 з неолімпійських видів спорту (укладено угоди з 61 громадською організацією).

 

Спортивні споруди

За підсумками 2016 року для проведення масових спортивних та фізкультурно-оздоровчих заходів на території Донецької області, підконтрольній українській владі, функціонувало 3174 спортивні споруди, з них 56 стадіонів, 24 плавальних басейни, 521 спортивний зал, 748 приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять, 262 майданчики з тренажерним обладнанням, 105 майданчиків зі штучним покриттям, 250 футбольних полів, 41 тенісний корт, 1 льодова споруда, 2 кінноспортивні бази, 2 водноспортивні бази та 1 веслувально-спортивна база, тощо.

Протягом 2016 року було побудовано та введено в дію 24 спортивні споруди. У тому числі: 10 спортивних майданчиків зі штучним покриттям, 2 ігрових спортивних майданчики, 9 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням, 2 спортивних зали, 1 тенісний корт.

Проведено ремонт та реконструкцію спортивного комплексу «Металург», ФОК м. Родинське та спортивної бази ДЮСШ у місті Покровськ, спортивних клубів за місцем проживання «Спартак», «Олімпія» та «Здоров’я» у місті Краматорськ, плавального басейну ДЮСШ у місті Дружківка, стадіонів «Авангард» та «Україна» міста Селидове, спортивної бази ДЮСШ міста Слов’янськ.

Виготовлено проектно-кошторисні документації на будівництво плавального басейну, льодового палацу та спортивного комплексу у місті Краматорськ.

У 2017 році за ініціативи голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівського Павла Івановича, у рамках святкування 85-ї річниці Донецької області триває реалізація проектів щодо створення 85-ти спортивних майданчиків зі штучним покриттям (42х22 м), реконструкція 3-х футбольних полів (105х68 м) та облаштування 200 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням у містах та районах області.

Станом на 01.07.2017 повністю завершено роботи по 36 спортивним майданчикам зі штучним покриттям (42х22), які будуються у містах: Бахмут, Краматорськ, Вугледар, Добропілля, Дружківка, Покровськ, Новогродівка, Селидове, Мирноград, Маріуполь та районах Бахмутському, Костянтинівському, Мангушському, Волноваському, Нікольському, Покровському, Мар’їнському та Ясинуватському. До того ж, завершено всі роботи щодо облаштування в містах та районах майданчиків з тренажерним обладнанням.

Триває реалізація проектів щодо відновлення повноцінної діяльності Донецького вищого училища олімпійського резерву ім. С.Бубки та обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру.

У 2016 році за рахунок коштів обласного бюджету та державного фонду регіонального розвитку розроблено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію п’ятиповерхового гуртожитку Донецького вищого училища олімпійського резерву ім. С. Бубки по вул. Благовіщенській та отримано позитивний висновок експертизи. Реконструкція планується за рахунок коштів Європейського інвестиційного банку.

Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 12.07.2016 № 582 із комунальної власності територіальної громади міста Бахмут на баланс Донецького вищого училища олімпійського резерву ім. С.Бубки передано стадіон «Авангард». На його території планується розпочати будівництво п’ятиповерхової прибудови (учбовий корпус на 400 учнів та студентів), відновити футбольне поле, бігові доріжки та у подальшому побудувати спортивний корпус із 50-ти метровим плавальним басейном.

За рахунок коштів обласного бюджету було виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво учбового корпусу на 400 учнів та студентів ДВУОР ім. С.Бубки по вул. Благовіщенська, триває проведення її експертизи.

З метою відновлення повноцінної діяльності комунального лікувально-профілактичного закладу «Обласний лікарсько-фізкультурний диспансер», відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 12.07.2016 № 581, із комунальної власності міста Бахмут на баланс обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру передано три будівлі лікувального корпусу. За рахунок коштів обласного бюджету було виготовлено проектно-кошторисну документацію з реконструкції будівель та отримано позитивний висновок експертизи. Роботи планується виконати у три етапи: реконструкція основної будівлі диспансеру, гуртожитку та лікувального корпусу з плавальним басейном.

На теперішній час тривають тендерні процедури у електронній системі «PROZZORO» щодо реконструкції комплексу будівель для розміщення комунального лікувально-профілактичного закладу.

З 14 баз олімпійської та паралімпійської підготовки на території, підконтрольній українській владі, залишилось лише 2 споруди (обидві у прифронтовій зоні: у м. Курахове – плавальний басейн СК «Олімпійський», який зараз не працює, та м. Бахмут – стадіон «Металург»).

 

Кадрова політика

На території області, яка підконтрольна українській владі, працює 2716 штатних працівників (на 10 тисяч населення забезпеченість кадрами складає 14 осіб), спеціальну вищу освіту з фізичної культури та спорту мають 66 % з них.

У листопаді 2016 року за підтримки Національного університету фізичного виховання і спорту України в місті Слов’янську були проведені курси підвищення кваліфікації тренерів Донецької області. Їх учасниками стали понад 140 осіб.

Штатна чисельність управління складає 17 одиниць (4 посади є вакантними, з 13 працюючих – 1 у відпустці у зв’язку з АТО).

 

Залучення населення до занять
фізкультурно-оздоровчою та спортивною діяльністю

До занять фізичною культурою і спортом залучено 296,2 тис. осіб (15,4 % від загальної кількості населення області на території, яка підконтрольна українській владі). З них фізкультурно-оздоровчою роботою займається 213 тис. осіб, спортивною – 83,2 тис. (з них у дитячо-юнацьких спортивних школах регіону займається 24,5 тис. осіб).

 

Спорт вищих досягнень

Згідно календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів в Донецькій області, протягом 2016 року було проведено 331 обласний фізкультурно-оздоровчий та спортивно-масовий захід, провідні спортсмени області прийняли участь у 367 Всеукраїнських та 193 міжнародних заходах.

Протягом І півріччя 2017 року проведено 263 обласних змагання, спортсменами регіону прийнято участь у 292 Всеукраїнських та 85 міжнародних заходах.

На території області відроджуються традиції проведення Всеукраїнських змагань. Одним з таких заходів є яскраве проведення у 2016 році у місті Краматорську 1-го напівмарафону «Наш Краматорськ». Також, було проведено змагання з боксу, стрибків у воду, водного поло, волейболу, та ін.

У області традиційно проводяться змагання спартакіади серед депутатів та державних службовців. Здійснюється підготовка до відповідних Всеукраїнських змагань, у яких беруть участь збірні команди області.

До складу Національних збірних команд України входить 247 спортсменів з олімпійських видів спорту, 279 спортсменів з неолімпійських видів, а також 66 спортсменів-інвалідів (у 2016 році – 282 з олімпійських видів, 211 – з неолімпійських, 73 – видів спорту інвалідів).

У 2016 році відбулись найбільш важливі світові старти чотириріччя серед спортсменів з олімпійських видів спорту та спортсменів з обмеженими фізичними можливостями:

- з 5 по 21 серпня в бразильському Ріо-де-Жанейро проходили ХХХІ літні Олімпійські ігри. У складі національної збірної команди України виступав 21 спортсмен Донецької області – представники 10-ти видів спорту (бокс, боротьба вільна, боротьба греко-римська, гімнастика спортивна, дзюдо, легка атлетика, плавання синхронне, сучасне п’ятиборство, теніс, теніс настільний). За кількістю учасників наша область поступилась лише місту Києву та Харківській області.

За підсумками змагань у десятку кращих увійшли: Олена Гречихіна (синхронне плавання, команда) – 4 місце; Артем Блошенко (дзюдо), Ігор Радівілов (спортивна гімнастика, вправи на кільцях), Аліна Логвиненко (легка атлетика, естафета 4x400 м) – 5 місце; Марія Рємєнь (легка атлетика, естафета 4x100 м) – 6 місце; Ігор Радівілов (спортивна гімнастика, опорний стрибок і командні змагання) – 8 місця.

- з 7 по 18 вересня в бразильському Ріо-де-Жанейро проходили ХV літні Паралімпійські ігри. У складі національної збірної команди України виступали 14 спортсменів Донецької області – представники 6-ти видів спорту: веслування академічне, велоспорт, волейбол сидячи, легка атлетика, пауерліфтинг, плавання.

За підсумками Ігор наші паралімпійці здобули 12 нагород, з яких 4 золоті, 1 срібна та 7 бронзових.

3 спортсмени Донецької області взяли участь в X Всесвітніх іграх 2017 року у Вроцлаві (Польща). Пауерліфтер з Лиману Олексій Рокочий став чемпіоном цих змагань.

У складі національної збірної команди України на Дефлімпійських іграх 2017 року у Туреччині Донецьку область представляли 6 спортсменів з трьох видів спорту (дзюдо, легка атлетика, баскетбол), у активі яких опинилось 5 нагород (1 золота, 1 срібна, 3 бронзові).

З метою підтримки і стимулювання розвитку спорту вищих досягнень в Донецькій області, морального і матеріального заохочення спортсменів для досягнення високих спортивних результатів з 02 березня 2017 року були призначені 70 стипендій перспективним спортсменам Донецької області з олімпійських (40 стипендій), неолімпійських видів спорту (15 стипендій), спортсменам-інвалідам (15 стипендій), які здатні забезпечити успішний виступ на Олімпійських, Паралімпійських, Всесвітніх іграх, Всесвітніх Універсіадах, Європейських іграх, Юнацьких Олімпійських іграх, чемпіонатах і Кубках світу та Європи. Розмір стипендій складає 4 та 6 прожиткових мінімуми. На 2017 рік затверджено 5170 тис. грн.

У 2016 році також виплачувались 70 обласних стипендій (40 стипендій з олімпійських видів спорту, 15 стипендій – з неолімпійських видів, 15 – для спортсменів з особливими потребами), їх отримували 82 спортсмени області. На ці цілі було витрачено 2,1 млн. грн. з обласного бюджету, розмір стипендій складав 2 та 4 мінімальних заробітних плати.

Стипендії за рахунок коштів міст та районів області виплачуються 210 спортсменам (у 2016 році – 251).

Також, з метою сприяння розвитку спорту вищих досягнень, у 2016 році було розпочато виплату одноразових грошових винагород спортсменам та тренерам Донецької області. У 2016 році їх отримали 49 спортсменів та 34 тренери, в тому числі 14 спортсменів та 11 тренерів отримали винагороди за успішний виступ на ХХХІ літніх Олімпійських іграх та XV літніх Паралімпійських іграх 2016 року. Всього на виплату одноразових грошових винагород було витрачено близько 3,7 млн. грн. з обласного бюджету.

За І півріччя 2017 року кількість обласних одноразових винагород склала 28, у тому числі 15 винагород отримали спортсмени та 13 – тренери. На 2017 рік на зазначені цілі затверджено 2 млн. грн.

 

Організаційно-практичні заходи
щодо розвитку фізичної культури і спорту

Прийняті розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації:

-   від 26.12.2016 року № 1181 «Про затвердження Регіональної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту в Донецькій області на 2017-2021 роки»;

-   від 27.01.2017 № 88 «Про координацію роботи щодо реалізації Національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність - здоровий спосіб життя - здорова нація»;

-   від 21.02.2017 № 163 «Про затвердження норм витрат на харчування, лікарські засоби та вироби медичного призначення для учасників спортивних заходів обласного рівня»;

-   від 14.07.2017 № 801 «Про затвердження програми  розвитку масового футболу в Донецькій області на 2017-2020 роки».

 

Новини